Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia, która sprawdza się szczególnie u dzieci w wieku 4-12 lat. Bajkoterapia wykorzystuje specjalnie dobrane bajki terapeutyczne, które dotykają różnych problemów emocjonalnych. Głównym założeniem tej metody jest wykorzystanie specjalnie dobranych bajek, które pomagają dzieciom zrozumieć, rozwiązać i radzić sobie z różnorodnymi emocjonalnymi i społecznymi wyzwaniami. W bajkoterapii uczestnicy są zachęcani do aktywnego wchodzenia w świat opowieści. Wcielają się w postaci z bajek, identyfikują się z nimi i przechodzą razem z nimi przez różnorodne sytuacje. To pozwala dzieciom zdobyć cenne umiejętności społeczne, emocjonalne i poznawcze, które wpływają na ich rozwój. Metoda leczenia bajkami opiera się na teoriach Brunona Bettelheima, a w Polsce prekursorką jest Maria Molicka.
Bajkoterapia nie wymaga skomplikowanych narzędzi ani wyłącznie specjalistycznego wsparcia – rodzice, nauczyciele czy opiekunowie również mogą z powodzeniem stosować tę metodę w różnych sytuacjach.
W bajkoterapii występują trzy rodzaje bajek:
A) Bajki psychoterapeutyczne – skupiają się na przedstawianiu problemów emocjonalnych i społecznych, z jakimi borykają się bohaterowie. Dzieci, identyfikując się z postaciami i ich doświadczeniami, mogą lepiej zrozumieć własne emocje i reakcje. Bajki psychoterapeutyczne są skutecznym narzędziem do pracy z lękami, złością, nieśmiałością, czy poczuciem odrzucenia.
B) Bajki psychoedukacyjne – ukierunkowane na przekazanie wiedzy i wartości, które są istotne dla rozwoju dziecka. Uczą, jak radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych, dając im wiedzę i umiejętności niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie. Mogą to być bajki o zasadach bezpieczeństwa, umiejętnościach społecznych, dbaniu o zdrowie czy rozwiązywaniu konfliktów.
C) Bajki relaksacyjne – mają na celu obniżenie napięcia, lęku i stresu oraz zapewnienie dzieciom momentu odprężenia. Bajki relaksacyjne opowiadają o spokojnych i kojących sytuacjach, które pozwalają dzieciom wyciszyć się i odpocząć. W czasie czytania tych bajek, dzieci mogą zanurzyć się w spokojnym świecie, co pomaga w odreagowaniu codziennych emocjonalnych wrażeń.